مقالات دردونه

عروسک پولیشی و بچه ها

هر کودکی اسباب بازی مورد علاقه خود را دارد و در بازی ها همراهش است و همگام با تصوراتش پیش می رود.

با این که اسباب بازی های امروزی از تنوع بالایی برخوردار هستند اما باز هم کودکان معمولا فقط یک اسباب بازی را به عنوان اسبا بازی اصلی انتخاب می کنند و همراه خودشان دارند. این اسباب بازی دوست کودک شماست که همراه کودک است، با او حرف می زند و هیچ وقت از او جدا نمی شود.

کودکان معمولا حیوانات عروسکی را برای همراهی با خودشان انتخاب می کنند. خرس، سگ، خرگوش یا سایر حیوانات پولیشی انتخاب های کودکان هستند. یکی از اصلی ترین دلایل این انتخاب توسط کودکان، نرم بودن این عروسک هاست که بغل کردن آن ها به کودک لذت می دهد.

این عروسک ها موجب بروز احساسات کودکان می شوند حتی اگر صحبت کردن را یاد نگرفته باشند. امکان درک محیط اطراف برای کودک فراهم می شود و اسباب بازی های پولیشی به او کمک می کند احساسات پیچیده خود را بیابد.

جدایی از والدین

یکی از ترس های اصلی کودکان این است که از والدینشان جدا شوند.این عروسک ها موجب کاهش این ترس خواهند شد. به کودکتان اجازه بدهید تا با عروسک های خود چندین بار در روز بازی کند. این کار موجب بالارفتن عزت نفس کودک می شود. لمس عروسک های نرم موجب کاهش استرس کودک و تنظیم فشار خون می شود. با این نوع از عروسک ها می توانید بازی هایی را با کودک تمرین کنید و جدا شدن عروسک را برای شبیه سازی کنید.

فراگرفتن مهارت های جدید

با عروسک های پولیشی می توانید مهارت هایی مثل مسواک زدن و لباس پوشیدن را به فرزند خود یاد دهید. به این صورت که از او بخواهید این کارها را به عروسکش یاد بدهد. کودکان نوپا به شدت علاقه دارند نقش بازی کنند زیرا در این حالت می تواند نقش یک بزرگسال را بازی کند و برایش بسیار لذت بخش باشد.

یادگیری بیان خواسته های خود

کودکان دو یا سه ساله گاهی خیلی زود احساس شکست می کنند و عصبانی می شوند. اگر کودکان نتوانند و یا بلد نباشند احساسات خود را بروز دهند نمیتوانند هیجانات خود را مدیریت کنند و در نتیجه به شدت و به سرعت آن را بروز می دهند.

هنگامی که در بازی ها نقش بزرگسال را بازی می کنند این مهارت را رفته رفته فرا می گیرند.

می توان با استفاده از عروسک های پولیشی این نمایش ها را بازی کرد و سعی در کنترل احساسات کودک داشته باشیم. اگر کودک شما نسبت به دوری از شما حساس است و یا گریه می کند، می توانید وقتی در خانه هستید و شرایط آرام است با استفاده از عروسک ها این نقش را تمرین کنید. وانمود کنید که شما مادر عروسک هستید و می خواهید عروسک را به مهدکودک ببرید و عروسک در حال گریه کردن است. از عروسک سوال کنید: چی شده عزیزم؟ چرا گریه می کنی؟ حالا از کودک خود بخواهید به جای عروسک جواب بدهد. از کودک بپرسید: چرا عروسکت گریه می کنه؟ و به همین صورت گفتگو را ادامه دهید تا کودک یاد بگیرد احساسات خود را بیان کند و یا اگر مشکل خاصی در مهدکودک دارد به آن رسیدگی کنید. اگر کودک می گوید: می ترسم، هرگز به او نگویید: ترس نداره که ! بلکه به او اجازه دهید احساساتش را به گوش شما برساند.

 

یادگیری اجتماعی شدن:

عروسک های پولیشی به کودکان شما مهارت های در اجتماع بودن را یاد می دهند. مثلا به عنوان والدین می توانید با استفاده از عروسک های پولیشی، مهارت هایی مثل نوبت گرفتن، ابراز احساسات و تقسیم وسایل را به او یاد دهید. می توانید به اون نشان دهید در جشن تولد هستید، عروسک نقش کودک شما را دارد و کودکتان نیز نقش یکی از مهمان ها را بازی می کند. توسط عروسک به مهمان ها سلام کنید، از آن ها پذیرایی کنید، بازی های مختلف انجام دهید و در واقع گرداننده مهمانی، عروسک باشد تا کودکتان آن را ببیند و مهارت ها را یاد بگیرد.