مقالات دردونه

نحوه بازی کردن با کودک 12 تا 18 ماهه

نحوه بازی کردن با کودک 12 تا 18 ماهه
بازی کردن با کودک یک تا دو ساله روش های خاصی دارد. اعتماد به نفس دادن به کودک در این سن اهمیت زیادی دارد.یکی از این روش ها جا به جا کردن جسم توسط کودک است. جا به جایی اجسام برای کودک، احساس قدرت و اعتماد به نفس خواهد داشت.

اين که شما تازه از سر کار برگشته‌ايد و يا از انجام کارهای منزل خسته هستید براي کودک‌ قابل فهم نیست. توقع او از شما این است که با او بازي کنيد و اين حق طبيعي کودک شماست. کودک شما اگر مجبور است ساعات فراوانی را در محیط آپارتمان باشد حق دارد از شما توقع بازی داشته باشد. با ديدن خنده و هیجان کودکتان اثري از خستگي و بي‌حوصلگي در وجودتان باقي نخواهد ماند .

کودک 12 تا 15 ماهه

آهنگ یا سرود دلخواهتان را برای فرزند خود بخوانید و همزمان با ریتم آن، ضربه های آهسته ای به شکم او بزنید و بعد با ریتم تندتری بخوانید و ضربه ها را مناسب با ریتم تغییر دهید. این بازی موجب تقویت مهارت های شنیداری برای کودک شما می شود.

تعدادی از عروسک ها او را روی زمین بچینید و توجه او را به این شکل جلب کنید: یکی از عروسک ها را بردارید و به جای عروسک صحبت کنید و بعد از آن عروسک دیگری برداشته و با صدای دیگری که با صدای قبلی تفاوت دارد با او صحبت کنید. در مرحله بعدی عروسک دیگری برداشته و مثلا بگویید: “بیا عزیزم، بیا بریم باهم غذا بخوریم.” یا بگویید: “بیا بغلت کنم و با هم بخوابیم.” یکی از عروسک ها را به او بدهید و از کودک بخواهید عروسک را بغل کند و ببوسد. کودک شما ممکن است فقط به شما نگاه کند اما رفته رفته یاد می گیرد که خودش به تنهایی با عروسک هایش بازی کند و با آن ها در دنیای تخیل قرار بگیرد.

بازی دیگری میتوان انجام داد به این شکل که برای کودک کتاب بخوانید. کتاب های با تصاویر رنگی و حتی با تصاویر برجسته  برای او جذابیت دارد. به تصاویر و شکل های کتاب اشاره کنید و نام آن ها را برای کودک بگویید. اگر کتاب شعرهای کودکانه دارد آن را برای کودک بخوانید به این صورت که آن ها را با ریتم بخوانید و بلندی و کوتاهی صدای خود را تغییر دهید. این کار باعث می شود کودک شما به کتاب خواندن علاقه پیدا کند.

برای کودک خود اسباب بازی های سبک و چرخ دار تهیه کنید تا بتواند با آن ها بازی کند. کودک وقتی متوجه میشود میتواند اجسام را تکان دهد احساس توانایی پیدا می کند و فوق العاده برای شکل گیری اعتماد به نفس در او موثر است.

 

کودک 15 تا 18 ماهه

چند شی مختلف و یا اسباب بازی و عروسک انتخاب کنید که جنس های آن ها متفاوت باشد. مثلا یک ماشین، یک عروسک نرم یا پشمالو و یک ظرف غذا مثل بشقاب یا لیوان. دست او را روی این اشیا بکشید و مثلا به او بگویید: ببین چقد سفته، این ماشین چقدر محکمه، یا این عروسکه چقد نرم و لطیفه، به به. با این بازی باعث می شوید حس لامسه کودک شما تقویت شود.

 

کودک را با فاصله از خودتان روی زمین بنشانید و یک توپ را به سمت او بغلتانید. از او هم بخواهید این کار را انجام دهد و البته انتظار این را نداشته باشید که بلافاصله بتواند این کار را انجام دهد و باید حوصله به خرج دهید. هر کار تازه ای که به کودک خود در بازی کردن نشان می دهید ممکن است او بعد از چند بار بتواند انجام بدهد و باید صبور باشید.

 

در این سن، کتاب خواندن نیز برای کودک مناسب است. کودکان در این بازه زمانی از زندگیشان بیشتر به کتاب هایی علاقه دارند که تصاویر کتاب مربوط به کودک هایی است که کارهای آشنا انجام میدهند مثل غذا خوردن، دویدن، خندیدن و … . برای اینکه کودکتان به کتاب علاقه مند شود بهتر است نام او را روی شخصیت های کتاب بگذارید. کتاب خواندن موجب می شود قدرت تخیل کودک بالا رفته و مهارت های دیداری و شنیداری او تقویت شود.

 

اگر امکان این را دارید کودک را پارک ببرید و شرایط آب و هوایی مناسب است این کار را انجام دهید تا با محیط بیرون از خانه نیز آشنا شود. کودک در این سن به حیواناتی که در اطرافش می بیند توجه خاصی نشان می دهد. در پارک ها معمولا سگ و گربه، کلاغ و گنجشک می بینند و نسبت به آن ها کنجکاو هستند. این حیوانات را به او نشان دهید و نام آن ها را بگویید. به زودی خواهید دید با دیدن هر حیوانی سعی می کند نام آن را بگوید و یا حتی صدای آن را دربیاورد.

 

به همراه او روبروی آینه بایستید و اجازه دهید کارهای خودش را در آینه مشاهده کند. میتوانید خودتان شکلک دربیاورید یا دندان هایتان را نشان دهید و یا بخندید تا او بتواند تصویر شما را در آینه با خودتان تطابق بدهد. به او چیزی بدهید تا بخورد و از خوردن و جویدن در مقابل آینه لذت ببرد.